JÁVORKAI TRIO EST
- csigoartfest
- márc. 18.
- 2 perc olvasás
Frissítve: ápr. 16.
2025. augusztus 08., péntek, 19:00-21:00
A Bécsben élő, virtuóz tehetségű testvérpár, Jávorkai Sándor hegedűművész és Jávorkai Ádám gordonkaművész 2014-től kezdődően állandó fellépő előadóművészei a Csigó Malomban szervezett koncert sorozatnak. Évről-évre úgy térnek vissza a világ nagyszínpadai után a Csigó Malom családias hangulatú zene szalonjába, mint aki hazajön.
Ebben az évadban Cséki Kálmán zongoraművésszel közösen, trió formációban ajándékozzák meg rajongóikat egy tőlük ismert örömzene hangulatú koncerttel. Ez alkalommal crossover stílusú, műfajokon átívelő zenei utazás részesei lehetünk az esten, amelyen a népszerű klasszikus zeneművek interpretációja mellett virtuóz szóló, duó és trió improvizációkkal is színesítik az előadóművészek a produkciójukat. Néhány név a műsor zeneszerzői köréből: Pablo de Sarasate, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Paganini, Grigoras Dinicu, de mint minden alkalommal, most is készülnek meglepetés darabokkal is.
A koncertet követően egy dokumentumfilmet is megtekinthetünk, amely a Jávorkai Fivérek 2024 decemberi, Japánbeli háromhetes turnéján készült, amelyen a győri Széchenyi Egyetem zeneművész hallgatóival együtt vettek részt. A film révén a Jávorkai Fivérek zenepedagógiai pályájába is belepillanthatunk. A filmben kibontakozik mindaz, ahogy mesterkurzusaikon szakmai tudásuk mellett a zene értését és szeretetét is továbbadják növendékeiknek. A film címe pedig a mindent átfogó zenei hitvallásukra is utal: „Éld meg a pillanatot”.
Szalonprogram: dedikálás, kötetlen beszélgetés borkóstoló kíséretében.
Belépőjegy: 4.500 Ft.

Jávorkai Ádám csellóművész, zenei tanulmányait Győrben, majd Budapesten végezte, később a bécsi Zeneakadémián szerzett kitüntetéses diplomát. Mesterkurzusokon olyan neves művészekkel dolgozott, mint Perényi Miklós és Msztyiszlav Rosztropovics. Szólistaként és kamarazenészként világszerte koncertezik, rangos zenekarokkal lépett fel Európától Ázsiáig, és testvérével, Jávorkai Sándor hegedűművésszel is gyakran játszik együtt. Számos díjat és ösztöndíjat nyert, köztük a Bartók- és Kodály-díjat, valamint a „Premio Citta di Padova” kamarazenei verseny fődíját. Több rádió- és tévéfelvétel fűződik nevéhez, 2017-ben portréfilm készült róla a japán NHK csatornán. 2008-tól az Europa Philharmonie szólócsellistája, zsűritag nemzetközi versenyeken, és egy 1701-es Stradivari csellón játszik.

Jávorkai Sándor hegedűművész, a bécsi Mozarthaus Quartett első hegedűse, nemzetközileg elismert előadó. Zenei pályáját háromévesen kezdte édesapja irányításával, ötévesen már színpadon szerepelt. Testvérével, Jávorkai Ádám csellóművésszel közösen gyakran lépnek fel, mindketten kitüntetéssel diplomáztak a Bécsi Zene- és Előadóművészeti Egyetemen. Koncertmesterként és szólistaként Európa és a tengerentúl számos városában játszik, neves zenekarokkal. Művészi munkáját többek közt a 2009-es és 2010-es „Az év művésze” díjjal ismerték el Ausztriában. Egy 1696-os Pietro Guarneri-hegedűn játszik, Bartók Béla egykori vonójával. Művészi küldetésének tekinti a magyar zene, különösen Bartók, Kodály, Hubay és kortárs szerzők hegedűműveinek hiteles tolmácsolását, valamint a magyar hegedűiskola – Hubay és Auer öröksége – továbbadását világszerte, a fiatal generációk és a zenei közösségek számára.

Comments