top of page

„BARTÓK VIRÁGAI” - Szirtes Edina Mókus és Rohmann Ditta

  • csigoartfest
  • márc. 29.
  • 2 perc olvasás

Frissítve: ápr. 15.

2025. július 04., péntek, 19:00-21:00


KONCERT „Bartók virágai” címmel Szirtes Edina Mókus Erkel Ferenc-díjas hegedűművész, zeneszerző  és Rohmann Ditta Junior Prima-díjas  gordonkaművész közreműködésével. A koncert keretében átíratok hangzanak el Bartók Béla „Mikrokozmosz” című sorozatából és Kodály Zoltán „Epigrammák” című műveiből. A rendhagyó előadáson Szirtes Edina Mókus saját szerzeményeiből és Rohmann Dittával közös alkotásaikból is meghallgathatunk néhány művet, amelyeket improvizációkkal, énekhanggal egészít ki a két neves előadóművész.

Szalonprogram: dedikálás, kötetlen beszélgetés borkóstoló kíséretében.

 

Belépőjegy: 4.500 Ft.




Rohmann Ditta nagyon sokoldalú zenész, aki a zene különböző területein rendkívüli képességeiről ismert.

Tanulmányait a bostoni New England Conservatoryban Suren Bagratuninál, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Perényi Miklósnál és a bázeli Zeneakadémián Monighetti Ivánnál végezte. Fontos inspirációt jelentettek számára a mesterkurzusok, amelyeken olyan neves zenészekkel vett részt, mint Boris Pergamenschikow, Jean-Guihen Queyras, Schiff András, Kurtág György és Steven Isserlis, Wagner Tita és mindenekelőtt Rados Ferenc. Díjai közül kiemelkednek 2012-ből a lipcsei Bach-versenyen szerzettek.

Több hazai táncegyüttessel működött együtt, a Bécsi Állami Balettel szólistaként 13-szor lépett fel.

Többször visszatért a Steven Isserlis által vezetett International Musicians Seminarra Prussia Cove-ban (Egyesült Királyság), amelyet zenei családjának tekint.

Rohmann Ditta repertoárja a barokktól a kortárs kompozíciókig és az improvizációig terjed. Szoros együttműködése olyan neves zeneszerzőkkel, mint Eötvös Péter és Sofia Gubaidulina tükrözi elkötelezettségét a sokszínű zenei művek népszerűsítése és előadása iránt.

Legkiemelkedőbb felvételei közé tartozik 5 szólóalbuma, melyen JS Bach összes csellóra írt műve szerepel, valamint az 5 húros cselló-hegedű-repertoárja. J.S. Bach csellószvitjeinek interpretációját, amely tükrözi a történelmi előadási gyakorlat iránti érdeklődését, a kritikusok elismeréssel fogadták, és az angol Gramophone magazin a legjobbak közé sorolta.

Ditta életében fontos szerepet játszik a tanítás, és nemrégiben a Luzerni Egyetem professzorává nevezték ki. 2020 óta a budapesti Zeneakadémia gordonkatanszékének vezetője. Mesterkurzusain a hangfestést az improvizáció és az élő zeneszerzés eszközeként használja. Pedagógiai megközelítése leginkább holisztikusnak mondható. Hisz az egészséges és kreatív új művészgeneráció nevelésében.



Szirtes Edina gyermekkora óta a zene bűvöletében él. Klasszikus zenei tanulmányai után (hegedűművész, kamaraművész, művésztanár) zeneszerzőként és előadóként is kiteljesedett. Alkotói pályája egy szerzői esttel indult a Művészetek Palotájában, de már korábban is komponált például a Szegedi Kortárs Balett számára.

Számos színházi zenét jegyez, többek között a Székesfehérvári Színház nyári produkcióihoz, a ReCirquel társulat nemzetközileg is elismert előadásaihoz (MyLand, Solus Amor, Ima), valamint a Baltazár Színház darabjaihoz. A Krone Cirkusz müncheni bemutatóját 3000 néző ünnepelte álló tapssal.

13 szerzői lemeze jelent meg, rendszeresen koncertezik szólóban és különböző formációkkal, például a Liszt Ferenc Kamarazenekarral vagy Gryllus Dániellel. Díjai közé tartozik az Artisjus-, Fonogram-, Erkel Ferenc-díj, valamint 2022-ben elnyerte Az Év Legjobb Filmzeneszerzője elismerést.


Comments


bottom of page