SZONÁTAEST
- csigoartfest
- márc. 14.
- 2 perc olvasás
Frissítve: 3 nappal ezelőtt
2025. augusztus 23.,szombat, 19:00-21.00
Közreműködik Csermák Éva hegedűművész és Németh András zongoraművész.
Csermák Éva, Berlinben élő és oktató hegedűművész tizedik éve állandó fellépő előadóművészként gazdagítja a Csigó Malom komolyzenei palettáját. Az idei koncerten a zeneirodalom két emblematikus szonátáját hallgathatja meg a fellépő művészek előadásában a klasszikus műveket kedvelő közönségünk. Johannes Brahms egyik leglíraibb szonátája, a 78-as opusz számmal jelzett 1. G-dúr szonáta a klasszikus hagyományokat követi, ezzel szemben Sergej Prokofjev 94-es opusz számmal jelzett D-dúr szonátája – bár tiszteletben tartja a kialakult tradíciót-mégis egy személyes és radikális tükröt tart a világ zenetörténete felé.
Prokofjev szonátájáról így ír Csermák Éva hegedűművész: „Miért ír valaki olyan hangokat, mint amilyeneket ír? Hogyan lehetne ezt elvonatkoztatni attól a történelmi kortól, amiben élt és alkotott? A személyes lényétől/ lényegétől pláne. Azt már egyszer leírtam, hogy az iróniát a legkevésbé a zenében értik az emberek. A szavakkal kifejezhető lehetetlenség még csak-csak felfogható ésszel, nade a zenében? Az nem arra való. Ott szeretünk fennköltebb érzésekhez, mint a heroizmushoz, vagy a mindent áttetsző impresszionizmushoz, netalán a naiv kisleány ártatlanságát megigéző népi dalokhoz nyúlni. Ez tetszeni fog mindenkinek. Hozza a sikert. És aki mindezt szóvá teszi, kifigurázza és közben mégis eszeveszett jó zenét ír belőle, az Prokofjev.
Erről szól a második szonáta. Mint egy Bunuel filmben, ahol a pöffeszkedő polgár leveszi a cipőjét, hogy a virágos réten mezítláb sétát tegyen, de már a harmadik lépésnél megszúrja egy tüske a lábát. Sőt lehet, hogy egy rozsdás rajzszög. Mit keres a réten? Senki nem tudja.
Nesze nektek romantika. Nahát, micsoda moduláció sámán volt ez a Richard Strauss. Itt van, belekomponálom nektek. Mi lenne mondjuk második tételként egy beethoveni scherzo? Ez aztán klasszikus. Nem ismertétek fel? Így szokta pedig a nagy mester. Ha pedig még mindig nem csorog a könnyetek a nevetéstől, beleírom nektek Schubert kintornás könnyeit a fináléba, hátha megjön a kedvetek sírni. Csak, hogy legyen rá okotok. A végét pedig úgy fejezem be, hogy halljátok Nietzschét, amint Zarathustra felemeli a kezét és szólni kezd hozzátok.
És hogy megpecsételjem mindezt az életemmel, meghalok ugyanazon a napon, mint nagy vezérünk Sztálin elvtárs. Hiába, nem csak élni, de halni is tudni kell. Na meg zenét írni. És az ott van a kisujjában.”
Zenei házigazda: Mácsai János zenetörténész.
Szalonprogram: kötetlen beszélgetés borkóstoló kíséretében.
Belépőjegy: 4.500 Ft.
Comments