top of page

JÁVORKAI EST - Szóló hegedűkoncert

2024. augusztus 03., szombat, 19:00-21:00


"Virtuóz varázslat szóló hegedűn" címmel koncertet ad Jávorkai Sándor, a Bécsben élő, győri származású neves hegedűművész, aki a zeneirodalom legjelentősebb szerzői hegedűre írt virtuóz műveiből öszeállított műsorral varázsolja el ezalkakommal a Csigó Malom közönségét. Tolmácsolásában J. S. Bach, N. Paganini, E. Ysaÿe, H. W. Ernst, F. Kreisler műveit hallgathatjuk itt, meglepetésekkel kiegészítve.


Jávorkai Sándor első alkalommal 2014-ben lépett fel gordonkaművész testvérével, Jávorkai Ádámmal a Csigó Malomban R. Törley Mária szobrászművész meghívására, kiállítása megnyitóján.


Attól kezdődően évente visszatérő előadók mindketten itt, a világ nagyszínpadairól egy-egy rövid időre hazatérve Magyarországra. Rajongóikként Őket mindig visszavárjuk.

Ez alkalommal Jávorkai Sándor a szóló műsora mellett meglepetést is ígér a közönségünk számára. 


PROGRAMVÁLTOZÁS! Felhívjuk az érdeklődők figyelmét, hogy Jávorkai Sándor szólóestje az eredetileg meghirdetett Jávorkai Est - „Virtuóz varázslat hegedűn, gordonkán és zongorán” című programunk helyett lesz látható. Kellemes szórakozást kívánunk!


Szalonprogram: borkóstoló a Borbély Családi Pincészet kínálatából, kötetlen beszélgetés, dedikálás


Belépőjegy: 4.500 Ft.




Jávorkai Sándor Győrben, Magyarországon született. Hároméves korában kapta első hegedűóráit édesapjától, és már ötévesen nyilvánosan fellépett. Először a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanult Halász Ferenc professzornál, majd később átkerült Michael Frischenschlager professzor osztályába a Bécsi Zene- és Előadóművészeti Egyetemen, ahol 2004-ben kitüntetéssel végzett, később zenetudományból doktorált Bécsben. Mesterkurzusokon vett részt nemzetközileg elismert művészekkel, többek között Isaac Stern, Varga Tibor és Vlagyimir Szpivakov, valamint Pauk György, Fenyves Loránd, Ruha István, Rados Ferenc és Vera Vaidman.
Koncertmesterként Jávorkai Sándor Mariss Jansons és Marcello Viotti vezénylete alatt játszott a Bécsi Filharmonikusok védnöksége alatt működő Nemzetközi Zenekari Intézet Attergauban. Ezen kívül, 2008-ban koncertmesterként és szólistaként lépett fel az Európa Filharmonikusokkal.
Szólistaként olyan neves zenekarokkal lépett fel, mint a Berlini Szimfonikusok, a Drezdai Filharmonikusok, a Baden-i Sinfonietta, az Alsó-Ausztriai Tonkünstler Zenekar, a Savaria Szimfonikus Zenekar, a Budapesti Filharmonikusok, a Győri Filharmonikusok, az Észak-Magyarországi Szimfonikus Zenekar, a Szegedi Szimfonikus Zenekar és a Debreceni Szimfonikus Zenekar.
Koncertútjai Magyarországon, Olaszországban, Spanyolországban, Németországban, Hollandiában, Ausztriában, Görögországban, Angliában, Törökországban, Japánban, Máltán, Tunéziában, Norvégiában, Egyiptomban, Oroszországban, Romániában és Izraelben vezették. Rendszeres felvételeket készít a Magyar Rádió Bartók Rádiójának, az Osztrák Rádió Ö1-nek, a Bécsi Klasszikus Rádió Stephansdomnak és a Lengyel Rádiónak, melyek jól tükrözik a fiatal hegedűművész sokrétű művészi tevékenységét. Jávorkai Sándor jelentős koncerttermekben lépett fel, mint a Bécsi Konzerthaus, a Berlini Konzerthaus, a Luxemburgi Filharmónia, a belgrádi Sava-Centar, a pekingi „Tiltott Város”, a Varsói Filharmónia és a tokiói Opera City. Részt vett a Schleswig-Holsteini Zenei Fesztiválon, a Budapesti Tavaszi Fesztiválon és az Orosz Tavaszi Fesztiválon Moszkvában. Jávorkai Sándor nagy sikert aratott egy gála koncerten a Bécsi Konzerthausban Roby Lakatos, Rolando Villazón, Julius Drake, Michel Camilo és más ismert zenészek társaságában.
 
Testvérével együtt, Jávorkai Ádám csellistával, felvették Brahms Kettősversenyét és Camille Saint-Saëns Bevezetés és Rondo Capriccioso című művét a Győri Filharmonikus Zenekarral, Medveczky Ádám vezényletével. Jávorkai Sándor ösztöndíjat kapott a bécsi Herbert von Karajan Központtól. A kivételes tehetség mély zeneiségét és könnyed virtuóz hegedűjátékát kizárólag első díjakkal ismerték el számos nemzetközi versenyen: 1990-1994: egymást követő első díjak az Emil Vajda Vonós Hangszeres Versenyen Magyarországon; 1992: 1. díj a Koncz János Hegedűversenyen Magyarországon; 1993: 1. díj és különdíj a Nemzetközi Carl Flesch Hegedűversenyen Magyarországon; 1999: különdíj a Nemzetközi Pablo de Sarasate Hegedűversenyen Pamplonában, Spanyolországban; 2000: 1. díj és különdíj a Nemzetközi Kamarazenei Versenyen Thesszalonikiben, Görögországban; 2003: testvérével, Jávorkai Ádámmal együtt, 1. hely a Kodály Versenyen Semmeringben, Ausztriában; 2009: Jávorkai Ádámmal együtt az Év Művésze díjat kapta a Jeunesse és a Bank Austria által.

 

 

 

220 megtekintés

Comments


bottom of page